których zalicza się między innymi prace na wysokościach. Wiele osób nie ma świadomości, iż podnośnik, zwyżka czy dźwig, wymagają obsługi przez osoby o odpowiednim stopniu przygotowania oraz posiadających wymagane do tego rodzaju prac zdolności psychofizyczne.
Prace na wysokościach są szczególnie niebezpieczne w przypadku gdy wykonujący je robotnicy mają niską świadomość zagrożenia jakie może im towarzyszyć. Ponadto bardzo często dochodzi do sytuacji, gdy sprzęty takie jak podnośnik czy zwyżka są stosowane bez uprzedniego zaplanowania robót oraz rozpoznania zagrożenia, jakie może wystąpić podczas ich realizacji.
Prace na wysokościach wymagają również licznych szkoleń oraz instrukcji, gdyż niedoinformowany pracownik stanowi ogromne zagrożenie zarówno dla siebie, jak i dla innych osób przebywających w jego otoczeniu.
Do wypadków dochodzi również bardzo często na skutek braku lub ograniczenia ilości osób nadzorujących, które powinny z boku obserwować przebieg robót oraz koordynować prace poszczególnych jednostek.
Za jeden dzień należy zapłacić zazwyczaj
Podnośnik sprawdza się w wielu sytuacjach, między innymi w czasie montażu reklam czy podczas prac przy przewodach elektrycznych. Jest to doskonała alternatywa dla wysokiej drabiny, która jest niebezpieczna i wymaga zazwyczaj dodatkowych zabezpieczeń w postaci pasów.
Podnośnik bądź zwyżka doskonale sprawdzają się również w czasie wycinki drzew oraz podczas mycia okien w wieżowcach i innych bardzo wysokich budynkach. Tego rodzaju sprzęt można wynająć na określony czas w zależności od konkretnych potrzeb. Za jeden dzień należy zapłacić zazwyczaj kilkaset złotych. Firmy oferujące tego typu usługę cieszą się stale rosnącą popularnością, dlatego warto zarezerwować termin z dużym wyprzedzeniem.
Aby znaleźć wypożyczalnie w najbliższej okolicy warto skorzystać z wyszukiwarki internetowej. Na stronie konkretnej firmy zwykle dostępny jest szczegółowy cennik i cała oferta świadczonych usług.
Należy jednak pamiętać, że aby wykonywać prace na wysokościach należy zadbać o uprawnienia i przejść specjalistyczne badania wysokościowe. Tego rodzaju prace są bardzo niebezpieczne, dlatego konieczne jest ścisłe przestrzeganie zasad bezpieczeństwa i higieny pracy.
Aby zdobyć uprawnienia należy przejść krótki kurs.
Należy zdawać sobie sprawę że każda
Prace na wysokościach zaliczane są ustawowo do prac szczególnie niebezpiecznych. Nie wszyscy mają jednak świadomość jak dokładnie musi wyglądać jej organizacja, zabezpieczenie, a także jakie formalności należy spełnić, by można było wykonywać ten zawód.
Trzeba mieć świadomość, że najbardziej istotne nie będą takie narzędzia, jak zwyżka czy podnośnik.
Należy zdawać sobie sprawę, że każda praca w trakcie której różnica poziomów pomiędzy stanowiskiem, a posadzką wynosić przynajmniej jeden metr zaliczana jest do prac na wysokości. Doskonałym przykładem będzie praca na konstrukcjach budowlanych, rusztowaniach, kominach, stropach czy innych podwyższeniach.
Praca na wysokości będzie zatem zawsze, gdy pracownik będzie pracował na powierzchni znajdującej się przynajmniej 1 metr nad poziomem posadzki, a także miejsce to nie będzie zabezpieczone stałymi konstrukcjami oraz będzie nieodsłonięte.
Trzeba także mieć świadomość, że powierzchnie pracy, a także powierzchnie przejścia na poziomie jednego metra nad powierzchnią ziemi czy posadzki muszą być wyposażone w balustrady o określonej konstrukcji. Praca na wysokości jest szczególnie niebezpieczna, dlatego musi podlegać określonym zasadom organizacji.